Ciekawostki o Morzu Bałtyckim – tego nie wiedziałeś!

W ostatnich latach Morze Bałtyckie stało się bardzo popularne wśród turystów. Zainteresowanie rodzimymi wakacjami nad morzem wzrosło zdecydowanie po pandemii, ponieważ wycieczki zagraniczne były długo niedostępne oraz zdecydowanie droższe niż w Polsce.

Wakacje nad Morzem Bałtyckim co roku przyciągają tłumy, co powoduje brak wolnych miejsc w hotelach, prywatnych kwaterach, czy restauracjach, nie wspominając o kawałku wolnego miejsca na plaży. Jeżeli znudzi nas błogie lenistwo i kąpiele w nie zawsze ciepłym Bałtyku to warto odwiedzić kilka muzeów na przykład Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu i zapoznać się z interesującymi historiami związanymi z naszym morzem.

Bursztyn bałtycki – nasz skarb narodowy

Bursztyn bałtycki zwany także bałtyckim złotem to naturalna substancja organiczna, żywica kopalna wywodząca się z epoki eocenu. Powstawała jako naciek na pniach drzew, następnie odpadała i tworzyła się z tego kawałka twarda, przezroczysta bryłka, która przetrwała do czasów obecnych, jako bursztyn. Z bursztynu powstaje piękna biżuteria, ponieważ jest łatwy do obróbki mechanicznej, a także barwienia i odkształcania. Posiada również związki organiczne bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Jego prozdrowotne właściwości sprawiają, że można z niego wytwarzać różnego rodzaju nalewki i medykamenty.

Ciekawostką jest to, że z bursztynu tworzono także amulety i ozdoby mające przynosić szczęście i powodzenie w życiu

Panie często nabywają biżuterię z bursztynem, ponieważ wierzą, że kamień przyciągnie miłość. Bursztyn jest talizmanem dla osób niewinnych i bezbronnych na przykład dzieci. Troskliwi rodzice mogą zaopatrzyć brzdąca w bursztyn, by go chronił.