Plaża Dubaj w Jarosławcu, czyli polski luksus

Jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce znajduje się w Jarosławcu. Plaża Dubaj kosztowała 170 milionów złotych i właśnie dlatego jest porównywana do jednego z najbogatszych miast na świecie. Jest największym klifem na całym Środkowym Wybrzeżu.

Jest to sztuczne usypisko piasku, hydrotechniczna budowla jedyna w Polsce.

Dlaczego plaża Dubaj w Jarosławcu jest tak wyjątkowa?

Jej wielkość można porównać do 40 basenów olimpijskich. Plażę można oglądać z wysokiego klifu, z którego widać ją w całej okazałości. Na plażę schodzi się po długich drewnianych schodach, a po zejściu na dół czeka nas długa wyprawa do brzegu morza. W roku 2015 w ramach projektu „Ochrony brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego” w Jarosławcu pojawiły się buldożery, pogłębiarka i ogromne ilości morskiego piasku. Między dwoma kamiennymi ramionami wysuniętymi w głąb morza na 180 metrów wysypano mnóstwo ton piasku z morza tworząc jedyną w swoim rodzaju plażę o powierzchni pięciu hektarów.

Porównuje się ją do plaż spotykanych w Dubaju. Inspiracje do wykonania konstrukcji wzmocnień, które mogą oprzeć się falom morskim zaczerpnięto ze sztucznych plaż Holandii.

Plaża jak w ciepłych krajach

Zejście do morza jest łagodne i bez kamieni, a woda w basenie umieszczonym między kamiennymi usypiskami jest o kilka stopni cieplejsza niż w pozostałych miejscach na nabrzeżu. Plaża niczym nie ustępuje kurortom w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miasto zamontowało kamery, dzięki którym każdy może oglądać piękne plażowe widoki, a nawet sprawdzić, czy są fale. Warto odwiedzić tą największą plażę na polskim wybrzeżu.

 

One thought on “Plaża Dubaj w Jarosławcu, czyli polski luksus

Dodaj komentarz