Muzeum Stutthof – miejsce, które zmrozi krew w żyłach?

Wakacje to czas, w którym większość osób chce po prostu odpocząć i nie myśleć o niczym trudnym. Istnieje jednak wielu ludzi, którzy wykorzystują ten czas inaczej – zwiedzają, dowiadują się i poszerzają swoje horyzonty.

Dla każdego, kto kocha tak spędzać czas, Sztutowo oferuje muzeum, które powstało w budynkach dawnego obozu koncentracyjnego Stutthof. Co spotka nas na miejscu?

Stutthof – jaka jest jego historia?

Obóz ten jest pierwszym i najdłużej istniejącym miejscem tego typu na terenach, które dziś mieszczą się w granicach Polski. Już drugiego dnia II Wojny Światowej przewieziono tam pierwszych więźniów, z których wielu nigdy nie zobaczyło już świata poza jego murami. Do powiększenia całej konstrukcji, w której więźniowie już się nie mieścili, doszło w 1942 roku. Zaczęto wtedy osadzać tutaj nie tylko Polaków i Żydów, ale również Rosjan, Hiszpanów i Estończyków.

Największą tragedią była ewakuacja zarządzona przez Niemców w styczniu 1945 roku, gdzie zginęło tysiące więźniów, którzy nie zdołali kontynuować marszu lub zginęli na morzu. Szacuje się, że w całej historii Stutthof zginęło ponad 65 tysięcy osób.

Dlaczego warto zwiedzić muzeum Stutthof?

Historia jest czymś, co czyni nas osobami, którymi jesteśmy. Poznanie brutalnej historii świata jest kluczem do zrozumienia natury ludzkiej. Muzeum w Sztutowie jest również niezwykle dobrze utrzymane, a wiele pomieszczeń zostało zachowane w niezmienionej formie od czasów II WŚ.

W ten sposób można poznać pełnię warunków, w jakiej przyszło żyć i umierać tysiącom ludzi. Choć makabryczna, jest to historia, którą warto zobaczyć na własne oczy.