Uszkodzenie mechanizmu mostu zwodzonego w Tujsku utrudnia żeglugę Pętlą Żuławską

Niekorzystne informacje dla miłośników żeglugi Pętlą Żuławską przyszły z Tujska, gdzie z powodu awarii zamknięto most zwodzony na rzece Tudze. Do 16 czerwca obiekt będzie niedostępny, co może zakłócić plany wielu żeglarzy. Most został uszkodzony nie na skutek naturalnego zużycia, ale na skutek działań wandali, którzy uszkodzili jego mechanizm.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, wyjaśnia sytuację, podkreślając jak ważne są mosty dla swobodnej żeglugi i jak duże problemy powstają, kiedy coś im się dzieje. Oferuje również dodatkowe szczegóły dotyczące obecnego stanu mostu – jednostki o wysokich masztach lub nadbudówkach nie będą w stanie przepłynąć przez most do czasu jego naprawy, chyba że poziom wody na rzece będzie na tyle niski, że umożliwi to przepłynięcie.

Pętla Żuławska to popularna trasa żeglarska, szczególnie w sezonie letnim. Jej atrakcyjność rośnie z roku na rok, co jest widoczne szczególnie podczas wakacji, kiedy jednostki gromadzą się w kolejce do śluzowania na kaskadach Nogatu czy śluzie Gdańska Głowa, tworząc żeglarskie „korki”.