Odbudowa wieży historycznej świątyni w Cyganku

Niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego, w małej miejscowości o nazwie Cyganek, rozpoczęto prace nad odbudową wieży w kościele pochodzącym z XIV wieku. Te prace to część projektu, który zainicjowała lokalna parafia grekokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja pod kierownictwem proboszcza ks. Pawła Potocznego.

Projekt rekonstrukcji wieży w 650-letnim kościele w Cyganku jest jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć renowacyjnych na Żuławach, a prawdopodobnie również na całym Pomorzu. Według planów, odrestaurowana budowla osiągnie wysokość 35 metrów i będzie zbudowana z drewna przy użyciu tradycyjnych technik budowlanych.

Warto podkreślić, że obecne prace to dopiero pierwszy etap odbudowy wieży. W tym etapie stworzona zostanie główna konstrukcja do poziomu tzw. hełmu. W kolejnych etapach projektu planowane jest wzniesienie szczytu wieży, złożonego z około 20-metrowego hełmu pokrytego gontem. Kolejny etap to stworzenie schodów wewnątrz konstrukcji oraz wyposażenie całej budowli w system przeciwpożarowy.